Odszkodowanie za opóźniony lot

Jeśli dotarłeś do miejsca docelowego z co najmniej 3-godzinnym opóźnieniem, możesz mieć prawo do odszkodowania w wysokości do 600 EUR.

Opóźnienie może zdarzyć się podczas każdego lotu, każdą linią lotniczą i na każdym lotnisku na świecie. Jest to nieprzyjemne doświadczenie, zwłaszcza jeśli masz 2 lub 3 loty z przesiadkami. Prawdziwa zabawa zaczyna się, gdy przegapisz połączenie.

Lot uznaje się za opóźniony, jeśli odlatuje 15 minut później niż pierwotnie zaplanowano. Lot kwalifikuje się do odszkodowania, jeśli dotarł do miejsca docelowego co najmniej 3 godziny później niż pierwotnie zaplanowano.

Różnica między opóźnieniem a odwołaniem lotu jest łatwa do zrozumienia. Lot jest opóźniony, jeśli odbywa się później, ale pod tym samym numerem lotu, co pierwotnie zarezerwowany. Jeśli numer lotu ulegnie zmianie, pierwotny lot uznaje się za odwołany.

Pasażerowie podróżujący w Europie oraz do/z Europy są chronieni przez EC261/2004. Rozporządzenie to chroni prawa pasażerów i dyscyplinuje ruch lotniczy. Zgodnie z EC261/2004 opóźnienie powyżej 3 godzin w miejscu docelowym uprawnia pasażerów do odszkodowania w wysokości do 600 EUR.

Odszkodowanie nie przysługuje, jeśli

 1. Przylot do miejsca docelowego jest opóźniony o mniej niż 3 godz.
 2. Lot jest obsługiwany z kraju spoza UE do UE przez linię lotniczą spoza UE

Zobaczmy kilka przykładów poniżej:

 1. Lot z Lizbony do Berlina obsługiwany przez dowolną linię lotniczą
  Wylądowałeś w Berlinie z 1-godzinnym opóźnieniem. To opóźnienie nie kwalifikuje się do odszkodowania, ponieważ opóźnienie po przylocie jest mniejsze niż 3 godziny.
 2. Lot z Moskwy do Brukseli obsługiwany przez Aeroflot
  Wylądowano w Brukseli z opóźnieniem 3 godz. 10 min. Opóźnienie to nie kwalifikuje się do odszkodowania, ponieważ wylot nastąpił spoza UE i był obsługiwany przez inną europejską linię lotniczą. Mimo że opóźnienie wyniosło ponad 3 godziny, w tym przypadku decydujące znaczenie miała narodowość linii lotniczej i kraj wylotu.
 3. Lot z Chicago do Frankfurtu obsługiwany przez Lufthansę
  Opóźnienie po przylocie do Frankfurtu wynosi 3 godz. 10 min. Pasażerowie mają prawo do odszkodowania, ponieważ mimo że lot odbył się z kraju spoza UE, był obsługiwany przez europejską linię lotniczą.

Podobnie jak w przypadku anulowania lotu, powód opóźnienia jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o tym, czy masz prawo do odszkodowania, czy nie. Jeśli powód jest poza kontrolą linii lotniczych, odszkodowanie nie zostanie Ci przyznane. Sprawdź szczegółową listę powodów tutaj.

Kwota odszkodowania może wahać się od 250 EUR do 600 EUR. Jest to bezpośrednio zależne od odległości między Twoim lotniskiem wylotu i przylotu. Zobacz szczegółowe wyjaśnienie poniżej.

Opóźnienie na lotnisku przylotu Odległość Odszkodowanie
Do 3 godzin Dowolna odległość Brak rekompensaty
Ponad 3 godziny Mniej niż 1500 km 250EUR
1500-3500km 400EUR
Ponad 1500 km w obrębie UE 400EUR
3-4 godz Ponad 3500 km UE - poza UE 300EUR
Ponad 4 godziny Ponad 3500 km UE - poza UE 600EUR

Jeśli lot jest opóźniony o ponad 5 godzin, pasażerowie mogą poprosić o pełny zwrot kosztów.

Opóźnienie lotu może zostać zrekompensowane do 3 lat od daty podróży. Każdy kraj ustala ten termin wewnętrznie. Unia Europejska obejmuje wszystkie 27 krajów UE oraz Irlandię, Norwegię, Szwajcarię, Gwadelupę, Gujanę Francuską, Martynikę, Reunion, Majottę, Sint Maarten, Azory, Maderę i Wyspy Kanaryjskie. Zobacz listę wszystkich krajów z limitem czasowym tutaj.

Jeśli chodzi o przepisy obowiązujące w innych krajach, są one nieco bardziej zróżnicowane. W niektórych krajach zależy to od decyzji linii lotniczych, w innych istnieją dość proste przepisy, których należy przestrzegać.

W USA odszkodowanie jest oferowane zgodnie z warunkami przewozu każdego operatora. Przeczytaj je uważnie, aby poznać swoje prawa w przypadku opóźnienia. EC261/2004 nie obejmuje nieprawidłowości w lotach wewnętrznych w USA. Należy wspomnieć o Konwencji Montrealskiej, która obejmuje szkody lub straty wynikające z opóźnienia lub odwołania lotu.

W Chinach nie ma żadnych regulacji. W przypadku lotów wewnętrznych tylko niektóre linie lotnicze oferują odszkodowanie w wysokości od 200 do 800 CNY. Ograniczona liczba linii lotniczych rekompensuje tylko opóźnienia powyżej 8 godzin.

W Afryce każda linia lotnicza stosuje własną politykę wewnętrzną.

Jak widzisz, rozporządzenie EC261/2004 jest najbardziej przyjazne dla pasażerów. Jeśli Twoja podróż obejmuje europejskie miejsca docelowe, skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się Twoim roszczeniem. Obrona Twoich praw nie zawsze jest stresująca.